Plány Erasmus 2021-2027
Na stránke Európskej komisie bol zverejnený dokument Návrh Komisie na viacročný finančný rámec na roky 2021 – 2027, ktorého súčasťou je aj program Erasmus.
Zdroj: Návrh Komisie na viacročný finančný rámec 2021 – 2027
V dokumente sa uvádzajú nasledovné plány do budúcnosti.
Od začiatku svojho fungovania v roku 1987 umožnil program Erasmus deviatim miliónom ľudí študovať, absolvovať odbornú prípravu a získať odbornú prax v zahraničí. Komisia navrhuje zdvojnásobiť rozpočet nasledujúceho programu Erasmus, ktorý bude prebiehať v rokoch 2021 – 2027, na 30 miliárd EUR. Umožnilo by to 12 miliónom ľudí zúčastniť sa na programe, čo znamená, že by túto možnosť dostalo trikrát toľko ľudí ako v súčasnosti.
BUDÚCNOSŤ PROGRAMU ERASMUS V SKRATKE:
- program bude môcť využmeť oveľa viac ľudí,
- bude jednoduchší a prístupnejší pre osoby s nedostatkom príležitostí a pre malé a miestne organizácie,
- bude poskytovať účinnejšiu podporu v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu, a to aj vytvorením európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025.
NASLEDUJÚCI PROGRAM ERASMUS NA ROKY 2021 – 2027…
UROBIŤ HO INKLUZÍVNEJŠÍM
- lepšie zapojiť znevýhodnených ľudí prostredníctvom nových formátov, ako sú virtuálne výmeny a kratšie študijné pobyty v zahraničí,
- vytvoriť pre žiakov viac príležitostí učmeť sa v zahraničí a spoznať žiakov z rôznych krajín prostredníctvom siete eTwinning, ktorá je najväčšou sieťou učiteľov na svete zameranou na vypracúvanie projektov a organizovanie výmenných pobytov tried.
UROBIŤ HO PRÍSTUPNEJŠÍM
- sprístupniť program menším a miestnym organizáciám, aby mohli účastníci zakladať drobné partnerstvá – vytvárať kratšie projekty zahŕňajúce nižšie sumy peňazí a jednoduchšie administratívne požiadavky,
- znížmeť administratívne zaťaženie všetkých prijímateľov, napríklad prostredníctvom jednoduchších online prihlášok.
ROZŠÍRIŤ HO A ORIENTOVAŤ HO NA BUDÚCNOSŤ
- podporovať spoluprácu medzi európskymi univerzitami umiestnenými v rôznych členských štátoch s cieľom vytvoriť siete „európskych univerzít“ v záujme zvýšenia ich kvality, výkonnosti a atraktívnosti,
- podporovať rozvoj „centier excelentnosti v odbornom vzdelávaní a príprave“, t. j. zariadení odborného vzdelávania a prípravy, ktoré budú pôsobiť ako hybná sila excelentnosti a inovácie v tejto oblasti,
- posilniť športové výmeny v rámci programu Erasmus tým, že sa umožní športovým trénerom a zamestnancom v oblasti športu vzdelávať sa v zahraničí prostredníctvom kurzov, študijných návštev a tzv. job shadowing (pozorovaním kolegov pri práci).
ROZŠÍRIŤ JEHO MEDZINÁRODNÝ ROZMER
- rozšíriť príležitosti pre mladých európskych študentov vysokoškolského vzdelávania a zaviesť možnosť získať skúsenosti mimo Európy pre študentov odborného vzdelávania.