Skip to content
Dnes je: 28 januára, 2025
Menu

Voľný pohyb športovcov v EÚ

ZHRNUTIE K DOKUMENTU: Článok 165 – Zmluva o fungovaní Európskej […]

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Článok 165 – Zmluva o fungovaní Európskej únie.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO ČLÁNKU ZMLUVY?

Potvrdzuje sa v ňom, že Európska únia (EÚ) môže prijímať opatrenia s cieľom prispieť k podpore európskeho športu, pričom musí prihliadať na jeho osobitnú povahu, dobrovoľné štruktúry a sociálne a vzdelávacie funkcie. Týmito opatreniami sa podporujú, koordinujú a dopĺňajú vnútroštátne opatrenia.

HLAVNÉ BODY

V článku 165 sa uvádza, že EÚ môže rozvíjať európsky rozmer športu:

  • podporovaním spravodlivosti a otvorenosti pri športových súťažiach a spolupráce medzi subjektmi zodpovednými za šport;
  • ochranou fyzickej a morálnej integrity športovcov, najmä mladých športovcov;
  • podporou spolupráce v oblasti vzdelávania a športu s krajinami mimo EÚ a príslušnými medzinárodnými organizáciami, najmä s Radou Európy;
  • prijímaním vhodných stimulov a odporúčaní bez harmonizácie vnútroštátnych zákonov a predpisov.

Voľný pohyb osôb je základná zásada EÚ. V športe sa tak zaručuje, že vo všeobecnosti sa profesionáli a amatéri môžu voľne pohybovať z jednej krajiny do druhej.

Táto zásada znamená, že pravidlá týkajúce sa priamej diskriminácie, ako sú kvóty založené na štátnej príslušnosti, nie sú povolené v profesionálnom športe.

V praxi sa môžu zaviesť obmedzené a pomerné obmedzenia voľného pohybu, ktoré sú nepriamo diskriminačné, pokiaľ majú oprávnený cieľ a sú pomerné. Uznáva sa nimi osobitná povaha športu a zahŕňajú:

  • právo na výber len národných športovcov a hráčov na reprezentovanie krajiny;
  • potrebu obmedziť počet účastníkov v súťaži;
  • uplatňovanie lehôt na presuny hráčov v tímových športoch;
  • kompenzačné pravidlá náboru a výcviku mladých hráčov.

Ďalšie články zmluvy, ktorými sa zakazuje diskriminácia na základe štátnej príslušnosti (články 18 a 45) a zaručuje sa právo bývať v inej krajine EÚ (článok 21) a sloboda usadiť sa a poskytovať služby (články 49 a 56), sa vzťahujú na:

  • profesionálnych a poloprofesionálnych športovcov (ako pracovníkov);
  • inštruktorov, trénerov a školiteľov (ako poskytovateľov služieb);
  • amatérskych športovcov (ako občanov EÚ).

KONTEXT

Národné vlády a orgány na riadenie športu stanovujú pravidlá o pohybe športovcov. EÚ sa však zapája s cieľom zabezpečiť, aby neviedli k nespravodlivej diskriminácii alebo aby neporušovali pravidlá jednotlivcov, pokiaľ ide o ich zamestnanie.

Súdny dvor Európskej únie spresnil tieto práva v niekoľkých rozsudkoch. Najvýznamnejším bolo rozhodnutie vo veci Bosman z roku 1995. Týkalo sa pravidiel futbalových presunov ako prekážok voľného pohybu a vnútroštátnych kvót ako formy priamej diskriminácie.

HLAVNÝ DOKUMENT

Článok 165 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 120 – 121)

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=LEGISSUM:l35002&from=EN

Účtovanie platby platobnou kartou (USB)

Na USB nájdete informácie k účtovaniu platieb kartou, vrátane Smernice o používaní a účtovaní VISA kariet a Postupov účtovania pre jednoduché a podvojné účtovníctvo.

Účtovanie platby platobnou kartou (CD)

Na CD nájdete informácie k účtovaniu platieb kartou, vrátane Smernice o používaní a účtovaní VISA kariet a Postupov účtovania pre jednoduché a podvojné účtovníctvo.

Najnovšie články

Close up of a pen on black background

Ing. Alica Fisterová

Vážení športoví nadšenci, hlavnou úlohou web stránky je ponúknuť pohľad na šport z ekonomickej stránky, predstaviť šport ako významný prvok makroekonomiky na Slovensku a multidisciplinárne odvetvie. Postupne budú na web stránke zverejňované analýzy financovania profesionálneho a amatérskeho športu z verejných a súkromných zdrojov, informácie z oblasti účtovníctva a daní, a podstatnou súčasťou budú aj informácie o prístupe Európskej únie k problematike športu. Web stránka teis.sk ponúkne zdroje k zlepšeniu informovanosti profesionálnych športových odborníkov ako aj širokej verejnosti o športe mimo športovísk a štadiónov. Prajem príjemné čítanie